Imię. Każdy z nas je ma, ale nikt go sam dla siebie nie wybierał. Istnieje całe mnóstwo ludzi, które z przyjemnością pozbyłoby się swojego imienia, bo go nie lubi, nie czuje się z nim dobrze, jest dziwne,mało popularne, ludzie nie potrafią go wymówić tak jak trzeba,szybko je zapominają. Imię to towarzysz na całe życie, zatem jakie wybrać dla swojego dziecka, by w przyszłości nie ciążyło i było całkiem znośne ?

 My rodzice,już na początku życia naszych dzieci mamy niesamowicie trudną decyzję do podjęcia-musimy wybrać dla nich imię, które będzie z nimi do końca życia. Uważam, że nie jest to wcale taka łatwa sprawa. Wybierając imię chcemy, by było ono oryginalne, piękne, ale nie dziwne. Wybierając imię najczęściej kierujemy się tymi zasadami:

1. Moda

Co roku są modne inne imiona. Powstają nawet rankingi najpopularniejszych imion w danym roku. Nie oszukujmy się, lubimy wiedzieć co jest na czasie i często właśnie takimi zestawieniami kierujemy się wybierając imię dla naszego dziecka. Z drugiej jednak strony myślimy sobie, że skoro to imię pojawiło się w takim zacnym gronie, zapewne będzie je nosiło co drugie dziecko w Polsce.  Tego wolelibyśmy uniknąć i pojawia się dylemat. Wybrać popularne imię, które będzie powszechne, czy niespotykane, ale zarazem trochę dziwne?

2. Zdrobnienia

Mamy skłonność to zdrabniania imion, przez to zwracamy się do dziecka czulej i z jeszcze większą miłością. Mogę się założyć, że gdy wybierałaś imię dla swojego dziecka zdrabniałaś każde, które choć trochę Ci się spodobało. Sama tak robiłam, więc nie wierzę, że Ty jesteś wyjątkiem. Imię Wojciech podoba mi się średnio, za to Wojtuś brzmi cudnie, Tak samo Oliwia-Oliwcia, Julia-Julka.

3. Lubię/nie lubię

Wybierając imię dla dziecka uświadamiasz sobie ile osób nie lubisz, albo ile imion źle Ci się kojarzy. Dochodzi nawet do tego, że nie nadasz swojemu dziecku jakiegoś imienia, bo kojarzy Ci się ze złą rolą w filmie, albo ze ślamazarstwem kolegi z klasy. Paranoja! Zrozumie to tylko rodzic stający przed wyborem imienia dla swojego dziecka. Reszcie wyda się to fanaberią.

5. Znaczenie imienia

Niektórzy wybierając imię dla dziecka kierują się tym jakie ma ono znaczenie. Czy dziewczynka o imieniu Katarzyna będzie dzielna, będzie miała mocny charakter, będzie dobra i inteligenta ? Dla niektórych to bardzo istotne, dla mnie niezbyt. Nie przeczytałam ani słowa o znaczeniu imion moich dzieci.

6. Imię święte

Jeśli masz zamiar chrzcić dziecko nadając mu imię kierujesz się tym czy ono jest święte. Nie widzę w tym nic złego, sama się tym kierowałam i sprawdzałam czy wybrane przez nas imiona są święte czy nie.

7. Imię po babci, dziadku, cioci, po siódmej wodzie po kisielu

Często nadajemy imiona po członkach rodziny. Nie róbmy tego jednak z przymusu. Nie dawajmy dziecku imienia Halinka, tylko dlatego, że babcia ma tak na imię.

8. Musi pasować z nazwiskiem !

Haha! Każde z imion moich dzieci przypasowywałam do nazwiska. Wiem, to trochę nienormalne,na swoje usprawiedliwienie mam to, że byłam w ciąży, hormony, ble,ble.

Czym kierowałaś się wybierając imię dla swoich dzieci? To pytanie zadajecie mi bardzo często.

Julka od początku była Julką. Bardzo spodobało nam się to imię. Tak po prostu.

Wojtuś-imię wybierał mój mąż, bo ja nie mogłam się zdecydować. Nasz syn do ostatnich dni pobytu w brzuszku był bezimienny. Wahałam się między Karolem a Tymoteuszem. W końcu padło na Wojtusia. Przy okazji Wojtuś nosi imię po moim pradziadku :)

Oliwka- Julka miała być Oliwką, została Julką, więc Oliwka jest Oliwką- proste :)

Każde z tych imion pasuje idealnie do moich dzieci, ich osobowości. Póki co są zadowolone z naszego wyboru i mam nadzieję, że tak zostanie. Zależało nam, by imiona były ładne, ale niezbyt wymyślne.

Znacie mnie już trochę i zapewne spodziewacie się takiego podsumowania i myślę, że w tej kwestii Was nie zaskoczę.  Uważam, że to rodzice decydują o imieniu dziecka i nam ludziom patrzącym na to z boku powinno latać to koło nosa. Każdy robi jak uważa, z imionami jest tak samo. Nie mamy prawa krytykować, że koleżanka dała swojemu synowi imię Roger czy kuzynka Mercedes. To jest ich wybór !

WAŻNE ZADANIE RODZICA:

Naszym zadaniem jest pokazanie dziecku, że jego imię jest piękne, wyjątkowe, niepowtarzalne i sprawić,by dziecko je pokochało. I wtedy dziecko będzie je lubiło, mimo potencjalnych komentarzy rówieśników! To trochę tak jak z piegami, nie każdy je w sobie lubi, ale gdy od dziecka będzie wiedziało, ze to atut, będzie je kochało.

PAMIĘTAJMY!

To my dorośli komentujemy często w sposób negatywny imiona nie swoich dzieci. Dzieci między sobą rzadko krytykują czyjeś imię. Dzieciom nie przeszkadza, że Denis jest Denisem, a Zoja Zoją, one cieszą się, że mają kompana do zabawy/