Kiedy dowiadujesz się, że urodzisz córkę wręcz nałogowo zaczynasz kupować sukienki, buciki, opaski. Chcesz, by była piękna, słodka, by miała wszystko co najlepsze. Kochasz ją całym sercem, oczami wyobraźni widzisz jak odbiera świadectwo z paskiem, kończy studia, otwiera własną firmę i opiekuję się Tobą na starość. Córka ideał. Piękna,mądra i dobra. Ale czy kiedykolwiek powiedziałaś jej to co myślisz, czy dowartościowałaś ją na tyle, by w dorosłym życiu była odważną, pewną siebie kobietą, która zna swoją wartość ?

 

Twoja córka być może ma krzywe nogi, włosy w nijakim kolorze, kilka kilogramów za dużo, ale tylko od Ciebie zależy, czy w przyszłości będzie umiała zaakceptować siebie taką jaką jest. Ty-jako mama masz wielką rolę do odegrania,postaraj się, by po latach dostać za nią Oscara, w postaci wspaniałej kobiety,którą może stać się Twoja córka.

Podam Wam kilka metod, które sama stosuję, by moja córka mimo swojej wielkiej nieśmiałości czuła się piękna. Nie chodzi o to, by czuła się piękna tylko zewnętrznie, ale też wewnętrznie. Nie chodzi też o to, by świadomość, że jest piękna czyniła ją pępkiem świata. Chodzi o to, by była świadoma siebie i tego jak wiele jest warta.

 1. Nie porównuj

Staraj się unikać porównywania swojej córki do innych dzieci. Nie mów, że Asia, Basia czy Kasia są lepsze z matematyki,mają ładniejsze włosy, potrafią więcej. Dziecko słysząc takie słowa wewnętrznie się podkurcza i wydaje mu się, że wszyscy wokół są lepsi od niego.

2. Duma

Powtarzaj córce, że jesteś z niej dumna. Chwal za małe sukcesy, takie jak na przykład piątka z polskiego. Dla dziecka poczucie, że nie zawiodło rodziców jest bardzo ważne.

3. Mobilizuj
Kiedy Twoje dziecko uczy się na pamięć wiersza i idzie mu to dość opornie, nie krytykuj. Zamiast tego powiedz: " Powtórz proszę jeszcze raz wierszyk, bo lubię słuchać jak go recytujesz". Dzięki takiemu podejściu dziecko mobilizuje się, by powiedzieć wiersz bezbłędnie, a przy okazji powtarza i utrwala. Zaczyna wierzyć w swoje możliwości.

4. Nie musisz być najlepsza

Pamiętaj, by wpajać dziecku, że nie musi być najlepsze w każdej dziedzinie życia. Dla Ciebie i tak zawsze będzie najpiękniejsze i najzdolniejsze.

5. Przepraszaj
Naucz się przepraszać swoją córkę, nie bój się tego. Przeproś za to, że nie nie spędziłaś z nią tyle czasu ile powinnaś, przeproś za to,że zapomniałaś kupić jej ulubiony jogurt. Dziecko powinno czuć, że rodzic się stara, ale nie jest ideałem i nieraz też zdarzają mu się wpadki.

6. Miłość
Córka powinna czuć, że cokolwiek się w życiu stanie rodzice zawsze będą ją tak samo, albo i mocniej kochać.

7. Rozmowa

Rozmawiaj z córką jak najczęściej, interesuj się jej życiem, a zaowocuje to w ten sposób, że gdy dziecko będzie miało problem, najpierw przyjdzie do Ciebie z nim, a nie do kogoś innego

 

Wydaje mi się, że napisałam Wam najważniejsze zasady, które trzeba stosować chcąc wychować naprawdę fajnego człowieka. Trzymam kciuki za wszystkie mamy i też za siebie,by udało nam się wychować córki na mądre, piękne, dobre kobiety :)