Każde z moich dzieci spało spokojnie, przesypiało całe noce ( oczywiście pomijają pierwszy okres, w którym budziło się, bym ja mogła je nakarmić piersią) , nigdy nie mieliśmy nieprzespanej nocy czy sytuacji, w której dziecko myliło dzień z nocą. Nie wiem czy moje pociechy po prostu lubią spać, czy wpłynęły na to szczegóły, o które bardzo dbałam i być może one okazały się sukcesem w kwestii snu szkrabów.

1. Piękna pościel.

Kto z nas nie lubi pięknych tekstyliów ? Sen w pięknej, miękkiej, przyjemnej w dotyku pościeli to sama przyjemność. Ważne, by kołdra nie była zbyt gruba, ponieważ niemowlaki nie lubią dużego ciepła i duszności. My postawiliśmy na pościel polskiej firmy Cottonmoose (KLIK) z charakterystycznym łosiem w logo .

2. Pościel, prześcieradełko, piżamka prane w delikatnych zapachach

Pamiętajcie, by prać i płukać tylko w delikatnych płynach/proszkach/kapsułkach. Zbyt intensywny zapach rozprasza dziecko, sprawia, że nie może ono zasnąć.

3. Odpowiednia temperatura

Należę do osób, które nie lubią zbyt wysokiej temperatury w domu, a w pomieszczeniu, w którym śpię to już w ogóle. Jeśli Ty lubisz ciepełko,a  na świat przyszło nowe życie, musisz się poświęcić. Twoje dziecko nie będzie spało spokojnie, gdy będzie mu ciepło. Odpowiednia temperatura to około 19 stopni.

4. Pełny brzuszek

Czy lubisz iść spać, gdy jesteś głodna? Na pewno nie! Leżąc w łóżku myślisz o zawartości swojej lodówki i nie możesz zasnąć. Podobnie jest z niemowlakiem. Nieważne czy karmisz piersią czy podajesz mleko modyfikowane zorganizuj tak dzień, by Twoje dziecko przed snem było najedzone. Głodne będzie niespokojne.

5. Ulubiona przytulanka

Każdy z nas miał w dzieciństwie takiego misia, którego uwielbiał, tulił bez końca i którego mama prała po kryjomu. Nasze dzieci też powinny mieć taką przytulankę, by czuć się w jej towarzystwie "bezpiecznie". Ulubioną przytulanką Oliwki jest lalka Metoo (KLIK)

6. Masaż ciałka przed snem

Dotyk mamy zawsze działa kojąco. Nasza Oliwka bardzo lubi masaż plecków przed snem. Działa to na nią bardzo uspokajająco.Okrężnymi ruchami dotykam jej plecków,na dłoniach rozprowadzam oliwkę z wyciągiem z rumianku, nasza ulubiona to ta z firmy Skarb Matki  (KLIK).

 A Wy macie jeszcze jakieś inne sposoby ? Podzielcie się nimi w komentarzach :)