Od zawsze wiadomo, że kolor różowy przeznaczony jest dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca. Kiedyś nie do pomyślenia było, że dziecku założy się czarne ciuszki. Uważano, że czarny to kolor zła, a dziecko powinno nosić tylko jasne kolory. Jak jest teraz ?

Gdyby tak się zastanowić to rzeczywiście ubranek w całości czarnych jest mało na rynku. Z czarnymi napisami, motywami jest sporo, ale w całości czarnych już o wiele mniej. W sieciówkach można kupić o wiele więcej czarnych, szarych,granatowych ubrań dla dzieci niż w lokalnych sklepach. Coraz więcej ciemnych kolorów pojawia się w sieciówkach, ale nie każdy ma do nich na co dzień dostęp (tak jak my), dlatego polecam zakupy online. 95 % ubrań w szafie moich dzieci zostało zakupione właśnie przez internet. Online możecie kupić co tylko chcecie, ze sporymi zniżkami i często darmową wysyłką. Sklepy internetowe prześcigają się w tworzeniu coraz piękniejszych kolekcji, także naprawdę warto poszperać w internecie i znaleźć prawdziwe perełki.

5 przekonań mówiących o tym, ze czarny to kolor wyklęty, przeklęty i nie dla dzieci

1. Dla wielu kolor czarny jest kolorem żałoby i kojarzy się tylko z przykrymi, budzącymi negatywne emocje przeżyciami. Ale przecież czarny nie jest zarezerwowany tylko na smutne okazje. Czerń zakłada się na Andrzejki, zabawy karnawałowe, sylwestrowe i na wiele innych uroczystości, które wcale smutne nie są. Każda z nas kobiet ma w swojej szafie małą czarną, która pasuje do każdej okazji i w której każda kobieta wygląda genialnie. Czarny to kolor uniwersalny, ponadczasowy i pasujący do wszystkiego.

2. Często słyszy się, że czarny " to taki smutny kolor", a dzieciństwo ma być wesołe, beztroskie i kolorowe. Wydaje mi się, że świetne dzieciństwo nie zależy od tego jaki kolor bluzki ma na sobie dziecko. Jednym podobają się dzieci ubrane we wszystkie kolory świata, innym w kolory stonowane. Rzecz gustu. Ważne, by go nawzajem szanować.

3. Czarny przynosi pecha. Tak samo jak czarny kot, piątek trzynastego i rozbicie lustra. Dla osób wierzącym w zabobony może to być argument, dla tych twardo stąpających po ziemi raczej nie.

4. Czarny to kolor grzechu. W religii chrześcijańskiej rzeczywiście tak jest. Tylko gdybyśmy mieli analizować po kolei każdy z kolorów, zawsze znajdzie się taki, który kojarzy nam się z czymś niemiłym. Na przykład: niebieski (taki kolor ma auto mojej wścibskiej sąsiadki), brązowy ( taki kolor włosów ma mój upierdliwy wykładowca na uczelni) i tak dalej.

5. " Dziecku nie pasuje kolor czarny", stwierdzając to zastanówmy się jednak czy naprawdę tak uważamy, czy na nasze zdanie wpływają stereotypy i opinia innych.

"Czarny to taki ciemny kolor, nie wiadomo czy dziecko jest chłopcem czy dziewczynką" bardzo często słyszę takie właśnie słowa. I na początku, kiedy jeszcze Julka była mała i  ludzie mówili do mnie właśnie takie słowa zastanawiałam się, może mają rację i może rzeczywiście powinnam jej założyć cukierkowy róż, by z daleka było widać, że jest dziewczynką. Miłość do czarnego jednak zwyciężyła.

Żyjemy w XXI wieku i kolory w jakie ubieramy nasze dzieci nie mogą wpływać na to jak oceniają nas inni. Kolor to nie człowiek lub zachowanie, nie może być dobre albo złe. Dlatego nie oceniajmy się nawzajem. Jeśli podobają Ci się czarne ubrania dla dzieci- śmiało załóż je swoim pociechom.